Výuka

předchozí   Srpen 2019   další

Projekt výchovného poradce:

Tento školní rok jsem po projektu Duhových dětí a sbírce pro Gambii hledala další projekt, který bychom realizovali v průběhu celého školního roku. Školní rok 2018/19 bude ve znamení důležitých výroků, které mohou pozitivně ovlivnit myšlení, chování a tím i život dětí. Snažím se najít podstatné sdělení pro děti, které považuji za aktuální, které se např. ve škole příliš nezmiňuje a je přitom pro děti a tím i pro společnost podstatné. Nebudu dopředu vypisovat celý plán těchto sdělení, protože si nechávám prostor pro jejich klidné a smysluplné naplnění, pro jejich aktualizaci v tom pravém čase.
1. KAŽDÝ ČLOVĚK MŮŽE POMOCI TAM, KAM DOSÁHNE

Plánujeme dát nové tipy na zakoupení knih v knihovnmě v Hudlicích.

Plánujeme umístit citáty a přísloví vybrané dětmi a rodiči na Myšlenkovou zahrádku pod rozhlednu Máminku.

25.11.2018 proběhne sázení ovocných stromů pod skálou.
Tento třešňový sad ve školním roce 1948/1949 sázely děti ze ZŠ Hudlice a my se rádi připojíme. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR z důvodu ochrany přírody poskytne finance MÚ Hudlice na zajištění této akce. MÚ Hudlice zajistí stromky, vyhloubení jam - místo je přesně určené a není snadné jámu v daném terénu vyhloubit. Bude připravena půda pro sázení. S sebou prosím kolečko a lopatu.
Požádám každého, kdo bude mít zájem sázet strom, aby mi poslal tuto informaci na lístečku. Nejlépe v průběhu příštího týdne. Podle množství dětí ve škole se tak stromek může sázet max. ve 3 dětech. Na stromek bude stačit domluvit se na jedno kolečko. Budete-li mít přání sázet dohromady s konkrétním dítětem - kamarádem, napište mi to. Rodiče samozřejmě dítěti pomohou, nechejte však prosím své dítě, aby to byla pocitově především jeho práce. Čas akce bude upřesněn.
Po vysázení stromků vytvoříme ve škole s dětmi cedulky se jmény, kdo stromek vysadil a připojíme vhodný text.

Týden od 3. - 7.11. - zdobení stromečků před kapličkou
Nejlépe v pondělí 3.12. si děti mohou přinést do školy plastovou (nepraskají na mrazu) vánoční ozdobu na stromečky. Prosím i s háčkem, ozdobiček může, nemusí, být víc. Bohužel počítejte s možností, že o ozdoby a bohužel i o celý stromek můžeme přijít tak, jak se stalo minulý rok. Tímto však sázíme do dětí semínka, která, doufejme, vyrostou v chuť starat se o své okolí a neničit jej. Děti si mohou na ozdobu napsat poděkování (permanent fixa), protože zdobíme u kapličky „Vděčnosti".

9.12. Rozsvícení kapličky
V neděli dojde ke skromné akci, rozsvícení kapličky, kdo máte zájem, přijďte, budeme tomu rádi. Můžete přinést svíčku poděkování a dát ji na oltář. Čas bude upřesněn.

Mgr. Šárka Oličová Bohinová

Akce loňského školního roku

Celoškolní projekt Duhové děti byl zaměřen na uvědomování si vlastních kladů, dobrých vlastností, na rozvíjení spolupráce prostřednictvím společných zážitků, na propojení znalostí s praktickým využitím ve škole a v životě dětí. Tento projekt přispěl k přátelskému chování dětí a k tvořivé atmosféře ve škole. Každý měsíc byl ve znamení daného tématu, pod vedením třídních učitelů děti plnily úkoly. Za splnění úkolů si domalovaly v duhovém panáčkovi proužek odpovídající barvě měsíce. Na konci měsíce přišli všichni žáci i učitelé, dokonce i vychovatelky, p. uklízečka a kuchařky v barvě daného měsíce oblečeni. Kreativita některých dětí byla velmi zajímavá. Krásný plakát s logem Duhových dětí namalovala p. uč. Sovová s dětmi ze 3. třídy. Témata jednotlivých měsíců: Jsem kamarádský a tolerantní, jsem dobrý spolupracovník, umím se vyjadřovat a dorozumět, jsem citlivý, umím řešit problémy, překonávat překážky, snažím se o prvotřídní práci, jsem čestný, zodpovědný, zvídavý, vyrovnaný. Projekt hodnotím jako smysluplný a zároveň pro žáky velmi zábavný.

V 1. třídě se p.uč. Oličová Bohinová věnovala projektu Kočičí zahrada. Projekt byl zaměřen na rozvoj sociálních dovedností dětí. Děti si přinesly do školy své plyšové kočičky. Kočky dostaly své herecké role z příběhů Kočičí zahrady. Děti bedlivě pozorovaly celý příběh. O tématech jsme velmi živě diskutovali, vzpomínali na podobné situace ze života dětí. Příběhy vychovávají, učí děti přemýšlet o rozličných povahách lidí, o jejich různých reakcích. Diskutovali a trénovali jsme nejlepší reakce na složité životnísituace dětí.

Ve 2. třídě  se p. uč. Mgr. Vlasta Humlová věnovala projektu Kouzelné peříčko. Cílem bylo naučit děti chovat se prosociálně. Systematické osvojování si sociálních dovedností dětí na základě zážitkové metody se p. učitelce osvědčil. Příklady témat: správné oslovování, naslouchání, dodržování pravidel,  sebeúcta, respektování druhých, pomoc v běžných školních situacích, adekvátní vyjadřování citů, vzájemná spolupráce a další.

Celá škola se zúčastnila testovací akce, kdy žáci pod vedení svých třídních učitelů vyplňovali speciální cvičení. Výsledky nás mohly upozornit na možnou specifickou poruchu učení dětí.

P. uč. Mgr. Lenka Treglerová úspěšně absolvovala kurz Zdravý životní styl, zdravotní výchova a dopravní výchova.

Mgr. Šárka Oličová úspěšně absolvovala kurz Kočičí zahrada.

Ve škole funguje Schránka důvěry, kterou žáci často využívají. Společně s Mgr. V. Humlovou se dopisům věnujeme a situace výchovně řešíme. Schránka důvěry se nám osvědčila jako dobrý prostředek, jak zabránit především opakovanému nežádoucímu chování některých dětí.

Mgr. Šárka Oličová Bohinová - výchovný poradce

Autor: Mgr. Bohinová Šárka