Výuka

předchozí   Srpen 2020   další

Budoucí prvňáci

Vážení rodiče,

současná situace nám neumožnila setkat se osobně a ochudila nás o zápis jako událost, která má velký význam pro děti, rodiče i učitele. Pro všechny zúčastněné je to nemilé. Děti byly jistě zvědavé a chtěly ukázat co dovedou. Někteří z Vás možná potřebovali zodpovědět nějaké otázky a my paní učitelky jsme byly připraveny poradit, případně říci, na čem je během prázdnin potřeba zapracovat.

Věřím, že se společně setkáme v průběhu měsíce srpna a děti i Vy budete mít možnost seznámit se s pedagogickým sborem a  prohlédnout si prostory školy.

Poslední ročník mateřské školy je zaměřen na systematickou přípravu dětí na příchod do školy. Vaši předškoláci, kteří několik měsíců nemohli navštěvovat školku to mají složitější a část přípravy je na Vás. Školní zralost dítěte posuzujete Vy jako rodiče, paní učitelky v MŠ, pediatr a případně paní učitelky ZŠ nebo pracovníci PPP. Za šest let jste toho své ratolesti naučili mnoho. A jaké znalosti a dovednosti se u předškoláka předpokládají?

- věk a fyzická zralost

- citová a sociální úroveň odpovídající věku (samoobslužné dovednosti, hygiena, sebekontrola, určitá odolnost a kontrola emocí, pozdrav, respektování autority a pravidel, ochota ke spolupráci, budoucí školák umí poprosit, poděkovat, říci si o pomoc, zvládá odloučení od rodičů, dokáže se přizpůsobit apod.)

- obecná znalost  - osobní informace, barvy, lidské tělo, příroda aj.

- paměť (básničky, písničky)

- řeč a vyjadřování - správná výslovnost, slovní zásoba…

- pracovní zralost (to znamená, že se dítě dokáže soustředit na práci a dokončit ji, má přiměřené tempo práce, je schopné pracovat na úkolech atd.)

- hrubá a jemná motorika (dítě koordinuje pohyby celého svého těla a zvládá jemné pohyby např. při manipulaci s předměty)

- grafomotorika - správný úchop tužky/pastelky, dovede kresbu čar, vlnovek, kruhů atd.

- předmatematické dovednosti (porovnávání množství a velikosti, poznávání geometrických tvarů, představa o číselné řadě do 10, orientace na ploše i v prostoru, pravolevá orientace)

- zrakové a sluchové vnímání (rozlišování figur a pozadí, celku a detailů, naslouchání, vnímání rytmu, rozlišování hlásek aj.).

Doporučuji prostudovat níže uvedené odkazy, které mohou přípravu do školy usnadnit. Využít můžete i časopisy typu Sluníčko, Předškolák, Mateřídouška. Berte prosím tyto informace z mé strany jako snahu o co nejplynulejší přechod Vašich dětí do školních lavic.

Pokud budete potřebovat, jsem pro Vás k dispozici do konce školního roku na telefonním čísle 736 540 116  v konzultačních hodinách v úterý od 10 hod. do 11:30 hod., případně na e-mailové adrese luciesramkova@outlook.cz.

Níže ještě seznam pomůcek pro prvňáčky.

Přeji hezké léto a těším se na viděnou

Lucie Šrámková

za ZŠ Hudlice

Vybavení penálu:

2x tužka (č. 1 a č. 2)

guma

ořezávátko

pastelky

nůžky

lepidlo malé tuhé

Vybavení kufříku:

zástěrka

hadřík

větší igelitová podložka na lavici

podložka na modelování

kelímek

vodové barvy

tempery

paleta

štětce ploché i kulaté různé velikosti

nůžky

lepidlo pasta

barevné papíry

fixy

modelína

voskovky

suché pastely

malý náčrtník

špejle

černý fix

Vybavení na TV:

triko

kraťasy

tepláky/legíny

vhodná sportovní obuv na ven i do tělocvičny (světlá podrážka)

Vše označené a v látkového sáčku.

Ostatní vybavení:

psací tabulka + vhodný fix a hadřík

cvičné kartonové hodiny

obaly na sešity a učebnice (velikost a počet bude upřesněn)

doporučujeme tvrdé desky na ukládání sešitů a učebnic

Prosím pomůcky podepsat nebo označit.

16. 6.

Rodičům budoucích prvňáčků:

- registraci prostřednictvím aplikace Škola OnLine není třeba (dosud nemáte vygenerované přístupové údaje)

- všichni zájemci o ŠD (dle zápisového lístku do 1. třídy) jsou přijati

- stačí pouze doručit podepsanou přihlášku do školy

11. 6.

Vážení rodiče,

protiepidemiologická opatření a stavební úpravy nám nedovolují do konce tohoto školního roku organizovat prohlídku školy pro budoucí prvňáčky. Seznámení žáků se školním prostředím  bude umožněno v měsíci srpnu. O termínu budete informováni. Od příštího týdne bude paní učitelka Šrámková poskytovat zájemců z řad zákonných zástupců budoucích prvňáčků telefonické konzultace. O rozvržení konzultačních hodin budete rovněž informováni. Počátkem příštího týdne obdržíte prostřednictvím těchto webových stránek praktické rady a informace, které vám usnadní přípravu budoucího prvňáčka na vstup do školy.

Mgr. Michaela Holá, ředitelka školy

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal a:link, span.MsoHyperlink a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed p.MsoListParagraph, li.MsoListParagraph, div.MsoListParagraph p.MsoListParagraphCxSpFirst, li.MsoListParagraphCxSpFirst, div.MsoListParagraphCxSpFirst p.MsoListParagraphCxSpMiddle, li.MsoListParagraphCxSpMiddle, div.MsoListParagraphCxSpMiddle p.MsoListParagraphCxSpLast, li.MsoListParagraphCxSpLast, div.MsoListParagraphCxSpLast .MsoChpDefault @page WordSection1 div.WordSection1 /* List Definitions */ @list l0 @list l0:level1 @list l0:level2 @list l0:level3 @list l0:level4 @list l0:level5 @list l0:level6 @list l0:level7 @list l0:level8 @list l0:level9 --> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"T