Základní škola Hudliceokres Beroun | Jungmannova 147

Budoucí prvňáci

Vážení rodiče,

na e-mailovou adresu uvedenou do zápisního lístku byly odeslány údaje k registraci do aplikace Škola OnLine.

Na adrese https://portal.dmsoftware.cz/ se do aplikace zaregistrujte.

Postup pro otevření rozvrhu hodin: přihlášení do aplikace – horní lišta (pravá strana) – letopočet 2019/2020 – otevřít a nastavit školní rok 2020/2021. Přenastavením na nový školní rok si otevřete přístup k rozvrhu hodin. Od 1. 9. už bude školní rok nastaven automaticky.

Vážení rodiče,
současná situace nám neumožnila setkat se osobně a ochudila nás o zápis jako událost, která má velký význam pro děti, rodiče i učitele. Pro všechny zúčastněné je to nemilé. Děti byly jistě zvědavé a chtěly ukázat co dovedou. Někteří z Vás možná potřebovali zodpovědět nějaké otázky a my paní učitelky jsme byly připraveny poradit, případně říci, na čem je během prázdnin potřeba zapracovat.

Věřím, že se společně setkáme v průběhu měsíce srpna a děti i Vy budete mít možnost seznámit se s pedagogickým sborem a  prohlédnout si prostory školy.

Poslední ročník mateřské školy je zaměřen na systematickou přípravu dětí na příchod do školy. Vaši předškoláci, kteří několik měsíců nemohli navštěvovat školku to mají složitější a část přípravy je na Vás. Školní zralost dítěte posuzujete Vy jako rodiče, paní učitelky v MŠ, pediatr a případně paní učitelky ZŠ nebo pracovníci PPP. Za šest let jste toho své ratolesti naučili mnoho. A jaké znalosti a dovednosti se u předškoláka předpokládají?

• věk a fyzická zralost
  • citová a sociální úroveň odpovídající věku (samoobslužné dovednosti, hygiena, sebekontrola, určitá odolnost a kontrola emocí, pozdrav, respektování autority a pravidel, ochota ke spolupráci, budoucí školák umí poprosit, poděkovat, říci si o pomoc, zvládá odloučení od rodičů, dokáže se přizpůsobit apod.)
  • obecná znalost  – osobní informace, barvy, lidské tělo, příroda aj.
  • paměť (básničky, písničky)
  • řeč a vyjadřování – správná výslovnost, slovní zásoba…
  • pracovní zralost (to znamená, že se dítě dokáže soustředit na práci a dokončit ji, má přiměřené tempo práce, je schopné pracovat na úkolech atd.)
  • hrubá a jemná motorika (dítě koordinuje pohyby celého svého těla a zvládá jemné pohyby např. při manipulaci s předměty)
  • grafomotorika – správný úchop tužky/pastelky, dovede kresbu čar, vlnovek, kruhů atd.
  • předmatematické dovednosti (porovnávání množství a velikosti, poznávání geometrických tvarů, představa o číselné řadě do 10, orientace na ploše i v prostoru, pravolevá orientace)
  • zrakové a sluchové vnímání (rozlišování figur a pozadí, celku a detailů, naslouchání, vnímání rytmu, rozlišování hlásek aj.)

Doporučuji prostudovat níže uvedené odkazy, které mohou přípravu do školy usnadnit. Využít můžete i časopisy typu Sluníčko, Předškolák, Mateřídouška. Berte prosím tyto informace z mé strany jako snahu o co nejplynulejší přechod Vašich dětí do školních lavic.

Pokud budete potřebovat, jsem pro Vás k dispozici do konce školního roku na telefonním čísle 736 540 116  v konzultačních hodinách v úterý od 10 hod. do 11:30 hod., případně na e-mailové adrese luciesramkova@outlook.cz.

Níže ještě seznam pomůcek pro prvňáčky.

Přeji hezké léto a těším se na viděnou
Za ZŠ Hudlice Lucie Šrámková

Systematický nácvik psaní Chystáme se do 1. třídy/ Správný úchop ruky

Informace pro prvňáčky
  • Zakladní informace
    Typ souboru: pdf
    Anotace:
    Informační přehled připravený k vytisknutí
  • Desatero pro rodiče
    Typ souboru: pdf
  • Žádost o odklad
    Typ souboru: docx

Vybavení penálu

• 2x tužka (č. 1 a č. 2)
  • guma
  • ořezávátko
  • pastelky
  • nůžky
  • lepidlo malé tuhé

Vybavení kufříku

• zástěrka
  • hadřík
  • větší igelitová podložka na lavici
  • podložka na modelování
  • kelímek
  • vodové barvy
  • tempery
  • paleta
  • štětce ploché i kulaté různé velikosti
  • nůžky
  • lepidlo pasta
  • barevné papíry
  • fixy
  • modelína
  • voskovky
  • suché pastely
  • malý náčrtník
  • špejle
  • černý fix

Vybavení na TV

• triko
  • kraťasy
  • tepláky/legíny
  • vhodná sportovní obuv na ven i do tělocvičny (světlá podrážka)
  • vše označené a v látkového sáčku

Ostatní vybavení

• psací tabulka + vhodný fix a hadřík
  • cvičné kartonové hodiny
  • obaly na sešity a učebnice (velikost a počet bude upřesněn)
  • doporučujeme tvrdé desky na ukládání sešitů a učebnic

Prosím pomůcky podepsat nebo označit.